ważne słowa


„Bohaterski opór, jaki naród polski stawiał w ostatnich dwóch latach, jest natchnieniem nie tylko dla Ameryki, ale dla wszystkich ludów miłujących wolność.”

– Franklin D. Roosvelt„Nigdy dotąd w dziedzinie ludzkich konfliktów tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym.”

Winston Churchill (o pilotach myśliwskich walczących w bitwie o Anglię)„Mam wrażenie, że to hasło obrony Polski jest jak gdyby potężnym łańcuchem, który jest jednym końcem przytwierdzony do Polski. Chodzi o to, ażeby jak najwięcej dłoni chwyciło za łańcuch, trzeba go sobie przerzucić przez ramię i ciągnąć, ciągnąć, chociażby w krzyżach trzeszczało. Aby Polskę pociągnąć wyżej.”

„Nie tylko nie damy całej sukni, ale nawet guzika nie damy.”

– gen. Edward Rydz-Śmigły„Pokój, jak prawie wszystkie sprawy tego świata, ma swoją cenę, wysoką ale wymierną. My w Polsce nie znamy pokoju za wszelką cenę. Jest jedna tylko rzecz bezcenna w życiu ludzi narodów i państw. Tą rzeczą jest HONOR.”

płk Józef Beck„Ludzkość musi położyć kres wojnie, bo inaczej wojna położy kres ludzkości.”

John Fitzgerald Kennedy„Musimy być gotowi ponosić heroiczne poświęcenie dla pokoju, tak samo jak szczerze ponosimy je na wojnie. Nie ma niczego ważniejszego i bliższego memu sercu.”

Albert Einstein„Pewnego dnia nauka stworzy maszynę lub siłę tak przerażającą w swoich możliwościach, tak przejmująco przerażającą, że nawet człowiek, wojownik, który zniesie śmierć i tortury, by zadać tortury i śmierć, zatrwoży się i na zawsze porzuci wojnę.”

Thomas  Edison„Ojczyzna jest naszą matką ziemską. Polska jest matką szczególną. Niełatwe są jej dzieje, zwłaszcza na przestrzeni ostatnich stuleci. Jest matką, która wiele przecierpiała i wciąż na nowo cierpi. Dlatego też ma prawo do miłości szczególnej.”

Jan Paweł II (przemówienie powitalne na lotnisku Okęcie w Warszawie, 16 VI 1983 r.)„Nie ma wolności bez <Solidarności>, to jest prawda, z którą przyszliśmy do Okrągłego Stołu.
W przemówieniu, które wygłosiłem na otwarciu obrad, mówiłem o tym, jak zrujnowany jest nasz kraj i ciężkie życie ludzi. Mówiłem, że to nie krasnoludki temu są winne, ale system, który nie my sami sobie wybraliśmy. Przy Okrągłym Stole spotkaliśmy się z ludźmi tego systemu i przekonaliśmy się, że są oni świadomi tego faktu. Rozpoczynając z nami rozmowy, dopuszczając nasze nie cenzurowane wypowiedzi do telewizji, dali dowód gotowości do radykalnej zmiany systemu. Przecież jego podstawą – co po wielokroć powtarzałem – jest monopol. I już sam fakt rozmów monopol ten przełamuje.”

–  Lech Wałęsa (fragment przemówienia podczas plenarnego posiedzenia Okrągłego Stołu w 1989 r.)„Najwięcej ludzi zginęło w imię pokoju.”

Andrzej Majewski

 „Jeżeli Polska nie byłaby przy naszym boku podczas tych dni..., świeczka wolności by zgasła.”

królowa Elżbieta II (wizyta królowej angielskiej w Warszawie w 1996 r.)„(...) znakomici, między innymi, są Polacy. Ich męstwo jest ogromne, ich sprawność graniczy z wyczynem nadludzkim. Polacy oddali wielkie usługi. Wciąż je oddają i oddawać będą, dopóki zwycięstwo, tryumfalne i zupełne, nie opromieni ich skrzydeł.”

– „The Times” (o pilotach z Dywizjonu 303)„Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.”

Hiram Johnson„Naród, który potrafił wykrzesać z siebie tak powszechne bohaterstwo, jest narodem nieśmiertelnym. Bo ci, którzy zginęli, już zwyciężyli, a ci, którzy żyją, będą walczyć i zwyciężać i znów dawać świadectwo, że Polska żyje, póki żyją Polacy.”

autor nieznany, z powstańczej Warszawy„Był to wielki dzień sławy dla Polski , kiedyście zdobyli tę warowną fortecę , którą sami Niemcy uważali za niemożliwą do zdobycia [...] Żołnierze 2. Korpusu! Jeżeli dano by mi do wyboru pomiędzy jakimikolwiek żołnierzami, których bym chciał mieć pod swoim dowództwem, wybrałbym was, Polaków. Oddaję Wam cześć!”

Alexander Harold, brytyjski dowódca okresu II wojny światowej (po bitwie pod Monte Cassino, 1944)„Łatwo jest mówić o Polsce, trudniej dla niej pracować, jeszcze trudniej umrzeć, a najtrudniej cierpieć.”

napis wyryty przez torturowanego więźnia na ścianie katowni gestapo przy alei Szucha w Warszawie„Proszę Państwa, 4 czerwca 1989 roku skończył się w Polsce komunizm.”

Joanna Szczepkowska (wypowiedź w Dzienniku Telewizyjnym 4.06.1989 r.)„Polacy to naród, który doświadczył wielu trudnych okresów, ale bez względu na trudności i przeciwieństwa zachował ducha i determinację. Podziwiam naród Polski.”

Dalajlama XIV (podczas wizyty w Polsce 6 grudnia 2008 r.)


organizatorzy:
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa NarodowegoNarodowe Centrum Kultury